Bir Çaylağın CIA ve NSA ile İmtihanı

Chuck Banner 01

Pek sık yaptığım bir şey değildir dizi ve film incelemeleri. Fakat gençliğim hatta çocukluğum diyebileceğim dönemlerde yayınlanan bir diziyi sizlere tanıtacağım. Henüz daha 10 yaşında olduğum dönemlerde izleyici ile buluşan bu diziyi o günlerde haftalık takip ederdim. Tabii bir çocuk bu diziyle nerede karşılaşır derseniz elbette abisi izlerken. Meraklısı için Chuck dizi inceleme içeriğime hoş geldiniz demek istiyorum 🙂

Gerek konusu gerek karakterleri ile sizleri ilk bölümlerden büyüleyeceğine inandığın bir dizi söyle deseler kuşkusuz bu dizi Chuck olacaktır. İzleyenlere oldukça samimi gelen konuşma tarzı, mimik ve tavırlarıyla ana karakterlerimiz sayesinde kendinizi bir anda sürükleyici bir hikayenin ortasında bulacaksınız.

Chuck Dizisi Konusu

Yazıya öncelikle meraklısı için “Chuck Dizisi Konusu” başlığı ile giriş yapmak istedim. Aslında bu alanı uzun uzadıya uzatabilirim çünkü konusu oldukça geniş ve bir paragrafla özetlenebilecek gibi değil ama yine de ben uzun yazılara gelemem kısa kes diyenler de illaki olacaktır. Bu arkadaşlar için özetlemek gerekirse;

Buy More isimli bir alışveriş merkezinde saatlik 11 dolar karşılığında bilgisayar tamir işi ile uğraşan ana karakterimiz Chuck, hayatını değişmesine neden olan kişi ise uzun süredir konuşmadığı eski dostu Bryce. Eski dostu tarafından gönderilen bir e-posta ile birlikte hayatı baştan aşağıya değişen karakterimiz artık CIA ve NSA tarafından yürütülen ortak bir çalışma ile 7/24 izlenmektedir. Bütün teşkilatın ve devletin önemli sırları arkadaşının göndermiş olduğu mail ile birlikte Chuck’ın zihnine kazınmıştır. Chuck’ın zihnine kazınan bu bilgileri oradan söküp almanın bir yolu bulunana kadar Chuck artık bir devlet malı olacaktır. Ha unutmadan Chuck’ın zihnine kazınan bu bilgiler onları anımsatan herhangi bir simge karakter ya da an oluşması halinde “Flash” adı verilen bir çakma (vahiy gelme diyelim biz ona) eşliğinde ortaya çıkmaktadır. Fragman izlemek isteyenler içinse diziye ait ilk fragman da şu şekilde 🙂

Chuck Banner 02

Özetleme kısmını tamamladığımıza göre gelelim gerçekten diziyi merak eden asıl kitleye. Kaldık baş başa 🙂 Ha belirtmeden geçmeyeyim buradan sonrası ufak tefek diziden bilgi içerebilir sonra yok efendim, vah efendim niye “SPOILER” uyarısı yapmadın demeyin. Büyük harflerle belirtiyorum ama endişe etmenizi gerektiren önemli bilgiler vermeyeceğim sonuçta bir inceleme içeriği az çok diziden bilgi içermeli değil mi? İzlemeden önce bu bölümü okumanızda bir sorun yok 🙂

İlk bölümden başlayalım, ufak SPOILER içerir alarmı eşliğinde. Chuck, ablası ve eniştesiyle (namı diğer bay Kaptan Harika) aynı evde yaşamını sürdüren ana karakterimiz. Okumak için oldukça prestijli bir üniversite olan “Stanford Üniversitesi” ne başlamış olmasına rağmen henüz 3. sınıftayken eski dostu Bryce’ın atmış olduğu kazık neticesinde okuldan kovulan arkadaşımız bu aşamadan sonra kendisini Buy More alışveriş merkezinde bulmuştur. Ablası onu her insanın yapması gerektiği gibi mantıklı olması ve işinden ayrılarak kendisine bir çeki düzen vermesi gerektiği, üniversitede okumaya gittiği asıl mesleği ile ilgili daha iyi bir işe yönelmesi yönünde ikna etmeye çalışmaktadır. Fakat ablasının tüm çağrılarına kulağını tıkayan bir miktar avanak karakterimiz Buy More’u hayatının bir parçası haline getirir ve kalıcı olarak çalışmayı kafasına koymuştur.

Yalnızca iş konusunda avanak olmayan bu sempatik karakterimizin arası kızlar ile de pek iyi değildir. En son üniversite döneminde (tee yıllar yıllar önce) bir sevgili yapmış olan arkadaşımız yine o malum eski arkadaşı nedeniyle ayrıldığı eski kız arkadaşını unutamaz ve ablası onu doktor arkadaşlarıyla tanıştırıp aralarını yapmaya çalışsa da devamlı üniversitede ki kızı anlatması nedeniyle kimseyle yeni bir ilişkiye başlayamaz. Günlük yaşantısı içinde yaptığı temel hatta tek aktivite çocukluk arkadaşı olan Morgan ile beraber oyun oynamak, film izlemek ve elbette Buy More’da bilgisayar tamir etmek.

Chuck Özel Banner

Eee, hayatı bu kadar sıradan ilerleyen birisi nasıl oldu da bir anda tüm olayların ortasında kaldı dersiniz? Kesinlikle evet, her işin altından çıkan o eski arkadaşı var ya hani ismi Bryce olan her şey yine onun sayesinde değişiyor neyse ki bu sefer kötü gibi görünse de iyi şeyler oluyor. Yıllardır hiç görüşmediği arkadaşı Bryce’dan doğum gününde bir e-posta alan Chuck, meraklı bir şekilde gelen bu maili açar. Mail içerisinde üniversite yıllarında Bryce ile birlikte geliştirdikleri bir oyunla ilgili soru gizlenmiştir. E-posta içeriğini görebilmek için bu şifreyi çözmesi gereken Chuck elbette kendi geliştirdiği oyunla ilgili bu soruyu çok düşünmeden yanıtlar. Ta ta taam mail içerisinde yüzlerce belkide binlerce resim içerisine gizlenmiş devlet sırları bir anda akıp giderek Chuck’ı adeta büyüler. Chuck bir illüzyon tarafından büyülenmişcesine donar kalır ve saatler sonra yere yığılır ve bayılır. Sabah olduğunda arkadaşı Morgan onu uyandırmak için biraz sarsar ve kendine gelen Chuck ne olduğundan habersiz bir şekilde hazırlanarak işin yolunu tutar. Henüz farkına varmamış olsa da o aslında eski Chuck değildir.

NSA ve CIA devlete ve kendilerine ait tüm sırları Intersect ismini verdikleri bir sistem içerisinde toplama kararı verir. Bu veriler Bryce adında bir CIA ajanı tarafından çalınmaya çalışılır. Bu çalma girişimi sırasında öldürülen Bryce, ölmeden önce tüm verileri kopyaladığı cihazından Chuck’a bir mail olarak gönderir. Gönderilen bu mail ile birlikte Amerika’nın tüm güvenlik teşkilatlarına ait verilerin hepsi Chuck’ın beynine kazınır. Bu verileri geri almak için her iki güvenlik teşkilatı da en iyi ajanlarını görevlendirir. CIA’dan Sarah Walker, NSA’dan John Casey.

Her iki güvenlik teşkilatı da Chuck’ın durumdan habersiz olduğunu bilmeden en iyi ajanlarını yönlendirerek bu sorunun hemen çözülmesini talep etmiştir. Fakat şans o ki her iki teşkilattan görevlendirilen isimler birbirlerinden pek haz etmemektedir. İstediklerini elde etme konusunda ısrarcı olan bu ikili gerekli olduğu durumlarda oldukça ölümcül ve tehlikeli olabilmektedir. Bu süreçte Chuck kime güveneceğini şaşırmış bir vaziyette ortada kalır. Her iki teşkilat ajanı tarafından yapılan araştırma göstermiştir ki bilgiler Chuck’ın beynine kazınmıştır ve oradan çıkarılması pek mümkün değildir. Yedeklenmiş bir kopyası da bulunmaması nedeniyle bir çözüm bulunana kadar Chuck bir bilgisayar gibi kullanılacak ve Chuck’ın güvenliği başta olmak üzere birçok sorumluluğu Sarah ve Casey’in üzerine yüklenecektir. Tüm bu yaşananlarla birlikte Chuck’ın bir hayli tehlike ve aksiyonla dolu ama eğlenceli serüveni başlamıştır.

Chuck Karakterleri

Eee, dizinin konusundan ve içeriğinden bir miktar bahsettik bu sırada malum bazı isimlerden bahsettik peki bu isimler kim ola merak etmediniz mi gerçekten? Aranızda illaki merak edenler olduğunu düşünüyorum bu kişilerin merakını gidermek için kısaca bu kişileri tanıtayım hemen.

Chuck Ana Karakterleri

Morgan – Sarah – Chuck – John

Dizide ön plana çıkan 4 karakterimiz üst tarafta paylaşmış olduğum görselde yer alıyor bu kişiler sırasıyla (dizide yer alan isimleriyle) Morgan Grimes, Sarah Walker, Chuck Bartowski ve John Casey.

Chuck Bartowski: Başrol ve diziye isim veren ana karakterimizi “Zachary Levi” canlandırmaktadır. (İnek, avanak, sevimli ve çaylak bir ajan.)
Sarah Walker: Ana karakterlerimizden bir diğeri “Yvonne Strahovski” tarafından canlandırılmıştır. (CIA Ajanı, ölümcül olabilir ve aynı zamanda fazlasıyla güzel.)
John Casey: Ana karakterlerimizden bir diğeri ise “Adam Baldwin” tarafından canlandırılmıştır. (NSA Ajanı, hırlaması ile tanınır, ölümcüldür.)
Morgan Grimes: Başrol karakterimizin dizide en yakın ve eski dostu olan karakteri “Joshua Gomez” canlandırmıştır. (Fazlasıyla saf ama herkesin isteyeceği türden gerçek bir dost.)

Chuck Karakterleri

Ellie Bartowski: Chuck’ın ablası rolünü “Sarah Lancaster” canlandırmıştır. (Doktor, Chuck’ın ablası)
Devon Woodcomb: Chuck’ın eniştesi rolünü “Ryan Mcpartlin” canlandırmıştır. (Doktor, Chuck’ın eniştesi ve nam-ı diğer Kaptan Harika – Captain Awesome)

Chuck Buy More Tayfası

Morgan Grimes, Lester, Anna, Chuck Bartowski, Jeff, Big Mike

Tayfa katliam olarak da adlandırabileceğimiz “Buy More Tayfası”. Sırasıyla soldan sağa karakter isimleri resmin altında sıralanmıştır. Üst tarafta tanıtmamış olduğum karakterler ise şunlar;

Lester Patel: “Vik Sahay” karaktere hayat vermiştir. (Buy More çalışanı ve gizli bir elmanın yarısı.)
Anna Wu: “Julia Ling” karaktere hayat vermiştir. (Buy More tayfasının tek kraliçesi.)
Jeff Barnes: “Scott Krinsky” karaktere hayat vermiştir. (Buy More çalışanı ve gizli bir elmanın diğer yarısı.)
Big Mike: “Mark Christopher Lawrence” karaktere hayat vermiştir. (Buy More mağaza müdürü.)

Chuck Jenerik ve Jenerik Müziği

Diziye ait jeneriği ve jenerik müziğini merak edenler olabilir. Bunları hemen aşağıya bırakıyorum 🙂

Chuck Jenerik Videosu (Intro)

Chuck Jenerik Müziği

Son Söz

Artık inceleme yazımın sonuna doğru yaklaşıyoruz ve sizlerle paylaşmak istediğim son birkaç cümleyi de bu başlık altına sıkıştırmak istedim. Fazlasıyla eğlenceli ve birkaç yıl arayla tekrar tekrar izleyebileceğiniz harika bir yapım. Kendinizi dizinin içerisinde bulacağınız, fazlasıyla samimi bir yapım, ne kadar samimi olduğunu dizinin 5 sezon sürmesinden anlayabilirsiniz.

Dizinin geçtiği her alan ve konu sizi sürükleyip gidiyor. Buy More’da geçen anları bir gün özlemeyeceğinizi kim söyleyebilir.