Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi Hakkında Bilgi

Manavgat Şelalesi, Türkiye’nin en fazla ziyaretçi alan ve eşsiz güzelliğiyle gözleri kamaştıran şelalerinden birisidir. Şehir hayatının en büyük problemlerinden birisi olan yoğun gürültü ve kalabalık insan topluluklarından sıkılan biriyseniz ve şans eseri yolunuz Antalya bölgesine düşerse kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir. Antalya’ya bağlı ilçeler arasında en büyük ikinci ilçe olarak gösterilen Manavgat Irmağı’nın üst kesimlerinde yer alan Şelale eşsiz güzelliğiyle ziyaretçileri büyülüyor. Şelale denildiğinde akla gelen standart görüntüden çok uzak bir deneyim sunduğunu söylemeden geçmek yanlış olur. Yüksek bir noktadan dökülen görmeye alıştığınız alışılagelmiş şelalerden farklı olarak Manavgat Şelalesi yalnızca 4 metre yükseklikten dökülen sulardan oluşan şelalenin özelliği ise oldukça geniş bir alana yayılmış olması. Etrafında yer alan büyüleyici manzarası sayesinde görenler adeta büyüleniyor diyebilirim.

Akdeniz Bölgesi’nin en önemli tatil bölgelerinden birisi olan Manavgat, otelleri ve sahillerinin yanı sıra Şelalesi sayesinde oldukça büyük bir üne sahip. İsmini sınırları içerisinde bulunduğu ilçeden alan Şelale, ilçe merkezine yaklaşık olarak 5 KM mesafede yer alıyor. Yüksek bir debi ve geniş bir alana yayılan Şelale, düşük bir yükseklikten dökülmektedir. Şelalenin beslendiği en büyük kaynak ise karstik bir yapısı bulunan Dumanlı Kaynağıdır. Karstik yapısından kaynaklanan beyaz renge bürünmüş sarkıtları gözlemleyebileceğiniz Şelale aynı zamanda oldukça güçlü bir akım ve oldukça soğuk bir suya sahiptir.

Manavgat Şelalesi Hakkında Bilgi

Manavgat Şelalesi Hakkında Bilgi

Yıl içerisinde gerek yerli gerek yabancı turistlerin büyük ilgisine maruz kalan Manavgat Şelalesi, on binlerce turisti yıl içerisinde ağırlamaktadır. Antalya’da gezilmesi gereken yerler denildiğinde ilk akla gelmesi gereken yerlerden birisi olmakla birlikte oldukça önemli turistik alandır. Harika bir manzara, eşsiz bir doğal güzelliğe şahit olmak istiyorsanız geziniz sırasında mutlaka uğramanızı öneririm.

Manavgat Şelalesi ortalama olarak 3-4 Metre aralığında bir yükseklikten dökülen sudan oluşmaktadır. Şelale çevresinde piknik yapılabilecek ve oturabileceğiniz bolca alan yer almaktadır. Şelalenin en büyük beslenme kaynağının Dumanlı Kaynağı olduğundan daha önce bahsetmiştim. Bunun yanı sıra bu coşkulu suların manzarası eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz çay bahçeleri çevresinde yer almaktadır.

Peki, Manavgat Şelalesi’nde Neler Yapılır?

Manavgat Şelalesi’nin bulunduğu alanda kahvaltı ya da yemek yiyebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sıcak veya soğuk içecekler bulabileceğiniz restoran / cafe tarzı mekanlar yer almaktadır. Bu bölgede piknik yapabileceğiniz gibi Jeep ile safari keyfine de varabileceğinizi söylemeden geçmek istemiyoruz. Manavgat Şelalesi’nin yanında araçlarınızı park edebileceğiniz alanlar, tuvalet, kitap ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz alanlarda bulunmaktadır.

Manavgat Şelalesi Nerede

Manavgat Şelalesi Nerede?

Manavgat Şelalesi, Antalya iline bağlı Manavgat ilçesinde yer almaktadır. İlçe merkezine ortalama 5 KM bir uzaklıkta yer alan Şelale, Antalya merkeze ise yaklaşık olarak 76 KM mesafededir.

Manavgat Şelalesi Nasıl Gidilir?

Doğayla iç içe vakit geçirmek için oldukça ideal bir ortamı bulunan Manavgat Şelalesi, ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda olmasından dolayı ulaşım konusunda problem yaşamanız neredeyse olanaksızdır diyebiliriz. Manavgat Şelalesi’ne gitmek için öncelikle yapmanız gereken elbette Manavgat’a ulaşmak olacaktır.

Türkiye’nin hemen hemen her noktasından Manavgat’a bir otobüs yolculuğu yapmanız mümkündür. Manavgat Otogar’a gelmenizin ardından yerli halktan herhangi birisinden yardım isteyebileceğiniz gibi otogar kapısından çıktığınızda karşı yola geçerek şehir içine gidebileceğiniz şehir içe otobüslerden birisine binmeniz gerekmektedir.

Şehir içine ulaştığınızda (şoförden yardım istemeye çekinmeyin) uygun bir durakta inerek Şelale’ye giden otobüse binebilirsiniz. Otogardan Şelale’ye ulaşmanız 1 saatten kısa sürecektir. Bunun yanı sıra ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek birkaç diğer bilgi ise şöyle;

Manavgat Antalya Havalimanına 68 Kilometre mesafede yer alırken Alanya Havalimanına 104 Kilometre mesafede yer almaktadır. Kendi aracınız ile seyahat etmeniz halinde Manavgat’a geldiğinizde birçok noktada konumlandırılmış tabelaları görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda GPS uygulamalarınız herhangi bir sorun olmaksızın sizi kısa sürede Şelale’ye ulaştıracaktır. Oldukça popüler bir konum olmasından dolayı GPS’lerinize bu konuda güvenebilirsiniz.